Dodatki ziołowe w żywieniu krów, owiec i kóz mlecznych

Jacek Wójtowski, Romualda Danków, Joanna Foksowicz-Flaczyk, Katarzyna Grajek
z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Wydziału Nauk o Żywności i Żywieniu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu

Zakaz stosowania antybiotyków w żywieniu zwierząt spowodował, że coraz częściej sięgamy po naturalne preparaty lecznicze. Preparatami o szczególnie szerokim spektrum działania są fitobiotyki produkowane z roślin – ziół zawierających substancje biologicznie czynne. Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego nr 1831/2003, fitobiotyki są substancjami klasyfikowanymi jako dodatki sensoryczne, mające na celu polepszenie aromatu lub smaku paszy. Preparaty fitobiotyczne produkowane są z roślin dziko rosnących lub pozyskiwane z upraw polowych. Około 230 roślin rosnących w Polsce posiada właściwości lecznicze, z czego ponad 60 gatunków uprawia się jako rośliny zielarskie. Dostarczają one 80% surowców zielarskich, a 20% pochodzi ze zbieractwa.

ZałącznikRozmiar
PDF icon zw_08-2019_03.pdf196.85 KB